2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה: "הנגיף היה בישראל כבר לפני מספר חודשים"


בחדשות 12 דווח אתמול כי בבתי חולים בישראל מעכבים קבורה של עשרות נפטרים מבוגרים כדי לבדוק האם מתו לאחר שנדבקו בנגיף הקורונה. החשש הוא שמספר המתים מקורונה הנו גבוה משמעותית מהנתונים הרשמיים.

האפידמיולוגית אלה נווה התארחה ברדיו 104.5 וסיפרה כיצד ניסתה במשך שבועות לעורר שאלות מחקריות, ולבדוק האם בעצם הקורונה הגיעה לישראל כבר לפני מספר חודשים.

"לא הייתה כל מודעות מהיכן הגיעו המסלולים של תיירים סינים. אולי לקשרי תעשייה ומסחר, אולי סטודנטים. ההערכה של החוקרים היא שהקורונה החלה באוקטובר, כשהיו שמיים פתוחים. כל אדם שהיה בערים הסיניות היה יכול להביא את הקורונה לישראל. התחלנו לבדוק את המספרים, מדובר בעשרות אלפים של פועלים סינים ותיירים לדוגמה שנכנסו לארץ". 

עוד אמרה נווה, כי "ההשערה שפרסמתי היא על התחלואה שעונה על הגדרה של קורונה ומשרטטת מסלולים שהיום כבר לא נראים חריגים. למשל: חולים באופן חריג בנובמבר עם חום ושיעולים, פנייה של תושבת חיפה שבעלה חזר מסין באוקטובר ושבועיים לאחר מכן התגלו אצלו סימפטומים המזוהים כיום עם נגיף הקורונה".

אז מה אפשר לעשות? 
"אם הנגיף הגיע קודם לכן, אז ההשערה היא שאנשים פתחו אליו נוגדנים לריפוי. למשל בחיפה, רואים תחלואה נמוכה וזה לא הגיוני כי המחלה מתפשטת. אם אנחנו מחוסנים אז למה אנחנו בהסגר? אם יש נוגדנים אפשר לקחת אותם לצורכי ריפוי. יכול להיות שאנשים בחיפה חלו ופתחו נוגדנים ומשרד הבריאות חייב לברר את השאלה הזאת ולא רק בחיפה. כמו כן, אין שום אזכור בתקשורת בקשר של נשאים לישראל".

אתמול  דווח על מקרי תמותה שפוספסו ועל מעקבי קבורה של אנשים שמתו מדלקת ריאות בבתי החולים. יכול להיות שהמספרים רחוקים מהמציאות והיו הרבה פטירות ממחלות ריאה.  למשל בחיפה יש הרבה סימפטומים של מחלות ריאות שחופפות את הקורונה בגלל זיהום האוויר. חובה לחקור את זה בדחיפות. אם מפספסים שלושה חודשים קודם לגילוי, מפספסים הרבה מקרי קורונה בקהילה. נכון לפברואר 2020 אמרו שקורונה זו מחלת שיעול, ופתאום עדכנו שיש גם תסמין של חום".

קרדיט – פורסם לראשונה