9 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה: ועדת הקורונה דנה במשבר במערכת הבריאות


ועדת הקורונה התכנסה הבוקר (חמישי) לדון במשבר במערכת הבריאות עם מנהלי בתי החולים, מנכ"לי קופות החולים ובכירי משרד הבריאות. בדיון משתתפים נציגי משרד הבריאות, בהם ד"ר ארז און, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, מוריס דורפמן וראש חטיבת רגולציה, ד"ר סיגל ליברנט טאוב, מנהלת אגף רפואה כללית. ד"ר און אמר כי במערכת נערכים כבר לגל הבא של החולים: "אנו מתכוננים לשלב הבא של כמויות גדולות יותר של חולים בינוני וקשה, שיביאו לעלייה במספר המטופלים".

ח"כ עפר שלח, יו"ר ועדת הקורונה, מציע לשחרר כספי פיקדון כהוראת שעה. בפתח הדיון אמר שלח: "הגיעו אליי פניות מחיילים משוחררים אשר מבקשים שתהיה להם אופציה להשתמש בכספי הפיקדון בתקופה קשה זו. שוחחתי על כך עם משרד הביטחון והאוצר, יש הצעה שנשמעת הגיונית על פניה והיא לשחרר  כבר עכשיו חלק מכספי הפיקדון בהוראת שעה".

"יבוא חייל משוחרר, זכאי על פי בקשתו לקבל לידיו מכספי הפיקדון סכום שלא יעלה על 10,000 שקל לשם התמודדות עם משבר נגיף הקורונה. תוקפו של חוק זה עד סוף השנה הנוכחית", הסביר שלח. 

ד"ר ארז און, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, אמר כי במערכת נערכים כבר לגל הבא של החולים: "אנו, בתי החולים הכלליים, נערכים לפתיחת מחלקות שיאפשרו טיפול בחולי קורונה חיוביים. אנו נערכים לשלב הבא של כמויות גדולות יותר של חולים בינוני וקשה, שיביאו לעלייה במספר המטופלים. בתי החולים נקראו להיערך לכך ששליש ממיטות האשפוז יהיו עבור חולים מונשמים, וכמות דומה לחולים קשים ובינוניים שלא מונשמים. בראייה ארצית מדובר בכ-5,000 מיטות אשפוז".

לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ שלח, האם יש תאריך יעד למוכנות בתיה"ח ואיך מפנים שליש מבתיה"ח בלי לפגוע בחולים האחרים, השיב: "אנחנו מכינים את בתי החולים כבר עכשיו. גם בבתי החולים הגריאטריים אנחנו עובדים כבר עכשיו כדי שיוכלו לקלוט את חולי הקורונה. מתכוננים למתאר לפיו רוב מיטות בית החולים יתפסו על ידי חולי קורונה ולכן נערכים לטיפול מהבית בחולים קלים וכן לדחיית טיפול בחלק מהם. אנחנו נערכים על פי נקודת ייחוס מקסימלית, ולכן אנחנו מכינים את עצמנו לאפשרות ששליש מבית החולים ימשיך לעסוק ברפואה רגילה, שליש לטובת חולים לא מונשמים בקורונה, ושליש כן מונשמים עם קורונה. התאמנו את המשמרות כך שיספיקו מבחינת כוח אדם וגם כך שיצמצמו את הסיכון לחשיפה לקורונה עבור חלק מהמשמרות. בנוסף, אנחנו מגייסים סטודנטים לסיעוד ורפואה על מנת שיעבו את כוח האדם".

עוד אמר: "אתמול הייתי בבתי חולים אלו, מוקמות בימים אלו מחלקות מיועדות לחולי קורונה, יש לנו תכנית ואנחנו נתגבר אותה. משרד הבריאות יספק לבתי החולים את הציוד שיצטרכו לטובת העניין".

ח"כ תמר זנדברג (העבודה מרצ) הוסיפה: "אנחנו מקבלים עדיין דיווחים על מחסור בציוד הגנה לצוותים הרפואיים. הם עדיין לא מרגישים בטוחים. כמו כן, לגבי הניתוחים האלקטיביים, איך נערכים ליום של אחרי, מבחינת התמודדות עם העומס במערכת הבריאות?".

ד"ר און השיב: "כרגע ההנחיה לצוותים רפואיים שלא עובדים במחלקות הקורונה, היא להיות עם מסכות פה-אף, המיגון הזה בהחלט מספק ונותן הגנה במקרים אלו, ככל הידוע לי לא קיים מחסור בציוד זה". ביחס לניתוחים האלקטיביים אמר: "אנחנו כרגע דוחים, מי שצריך לעשות החלפת ירך לא יעשה אותה כעת, את הניתוחים הדחופים אנחנו ממשיכים לעשות. בהחלט נצטרך להיערך לעומס של היום של אחרי".

ח"כ מתן כהנא (ימינה) העיר כי "יש מצב אבסורדי שבו אנשי צוות רפואי נשלחים לבידוד מפסיקים לקבל משכורת על הזמן הזה שבו הם בבית".

בדיון לוקחים חלק גם מנהלי בתי החולים, בהם פרופ' עופר מרין, מנהל בית החולים שערי צדק ד"ר שלמה קודש, מנהל בית החולים סורוקה ד"ר גיל פייר, משנה רפואי למנכ"ל, בית החולים איכילוב וד"ר הגר מזרחי, מנהלת בית החולים פוריה.

הוזמנו עוד מנכ"לי קופות החולים פרופ' אהוד דוידסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית פרופ' רן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות גב' סיגל רגב-רוזנברג, מנכ"לית קופת חולים מאוחדת מר נסים אלון, מנכ"ל קופת חולים לאומית. עוד ישתתפו- אסתר אדמון, יו"ר ארגון הביוכימאים ועובדי המעבדות וד"ר זאב פלדמן ,יו"ר ארגון רופאי המדינה, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית.

ההתמודדות בחברה הערבית

ב-12:00 ייערך דיון נוסף בוועדה בנושא משבר הקורונה בחברה הערבית עם יו"ר ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל. הנוכחים ידונו בהשלכות משבר הקורונה על החברה הערבית  בניהולו של מ"מ יו"ר הוועדה – ח"כ אנטאנס שחאדה (הרשימה המשותפת).

 בדיון ישתתפו מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב העליונה, נציגי משרד הבריאות- ד"ר שלומית אבני, מנהלת תחום צמצום פערים בבריאות, נדב בן יוסף, מרכז בכיר תכניות התערבות תקציבים, מועאוויה כבהה, מרכז בכיר בקרה על תכניות מינהל רפואה. עוד ישתתפו נציגי משרד האוצר, עמותות וארגוני חברה אזרחית מהאוכלוסייה הערבית.

קורונה – שאלות ותשובות.

קרדיט – פורסם לראשונה