30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה – עדכונים שוטפים | טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק; מספר החולים קשה בישראל עלה ל-54 – בריאות


משה בר סימן טוב

משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן (עיבוד מחשב)

בין שטף הידיעות על צעדי הסגר ומספר החולים שעולה בהתמדה, התפרסם ביום שני השבוע מכתב יוצא דופן שעורר הדים רבים. כ–120 רופאים, ובהם מנהלי מחלקות ובכירים במערכת הבריאות, קראו להחלפתו של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שמנהל בימים אלה — תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו — את אחד המשברים הגדולים שידעה ישראל. שמו אמנם לא הוזכר במפורש, אך הסעיף הראשון במכתב דרש כי "בראש המערכת יעמוד איש מקצוע, רופא בעל הבנה קלינית והיכרות קרובה עם הרפואה בשטח", וזאת על רקע העובדה שבר סימן טוב אינו רופא אלא כלכלן. עוד נכתב כי "בשנות עבודתנו הזדעזענו קשות בכל פעם שהוטל קיצוץ תקציבי… הכתובת היתה על הקיר, רק היו שבחרו במודע ובכוונת מכוון להתעלם ממנה".

יום לאחר מכן שלח רוני גמזו, מנכ"ל בית החולים איכילוב ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, מכתב לרופאים, שבו מתח ביקורת על המהלך שיזמו. "בסוף ינואר משרד הבריאות היה בין הראשונים בעולם לזהות את הסכנה", כתב. "לעומת השאננות באירופה, כאן נלקחו צעדים אמיצים של סגירת גבולות, למול תרחיש בלהות של משרדי החוץ והתיירות. לגבי צעדים אלה לא שמעתי אפילו רחש של תמיכה מצדכם…כן שמעתי צליל של זלזול". בהמשך מכתבו הוסיף גמזו כי "מנכ"ל משרד הבריאות ממלא את תפקידו מצוין בניהול המשבר, יחד עם התייעצויות עם צוות הטיפול במגפות וגורמי ניהול רפואי מתוך המערכת".

חליפת המכתבים הזאת הוציאה לאור את התסיסה שמבעבעת בימים אלה במשרד הבריאות נגד בר סימן טוב, הידוע גם בכינוי ברסי. לצד שבחים שהוא גורף על ניהול המשבר שבו נמצאת ישראל, נשמעות טענות רבות על קבלת החלטות ריכוזית והשתקת מבקרים.

התחושה בקרב אנשי משרד הבריאות היא שנתניהו, באמצעות בר סימן טוב שנענה לכך, מנהל את המשבר בלי להתייעץ עם האנשים הרלוונטים. "בר סימן טוב לא אוהב שבאים לדיונים, למשל אצל השר או במשבר הנוכחי אצל ראש הממשלה, ומציעים דעה שמנוגדת לשלו", אומר בכיר לשעבר במשרד הבריאות. "הוא אוהב שבאים מאוחדים לדיון. הוא לא אומר — 'אשמע מה כולם אומרים ועל בסיס זה אקבל החלטה'. אין אצלו איפכא מסתברא, הוא לא מקבל שמערערים על דעתו".

לכתבה המלאה

קרדיט – פורסם לראשונה