30 בינואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

קורונה: תקנות החירום שתאשר הלילה הממשלה


קניית מזון ויציאה לסביבת המגורים: תקנות החירום שתאשר הממשלה בשל הקורונה
צילום: לע"מ, עריכה: ליר שפיגלר

הממשלה תאשר הלילה (שישי) את תקנות החירום להגבלת התנועה בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה, בו חלו עד כה 677 ישראלים. בהודעת משרד הבריאות נכתב כי מטרת ההוראות הקבועות בתקנות היא צמצום מגעים של האוכלוסייה. "ההגבלות הקבועות בתקנות מצמצמות ככל הניתן מגעים בין אנשים, לצרכים חיוניים בלבד, ובאופן זה מקטינות משמעותית את הסיכוי להדבקה ולהתפשטות נרחבת של המחלה", נכתב.

על פי ההנחיות שיאושרו בתקנות היציאה מן הבית רק במקרים הבאים: הגעה למקום עבודה ובחזרה ממנו, הצטיידות ורכישה של מזון, תרופות, מוצרים ושירותים בסיסיים או חיוניים אחרים, קבלת שירות רפואי, תרומות דם, הפגנה, הליך משפטי, פעילות ספורט יחדנית (למעט במסגרת בני אותו תא משפחתי), יציאה ממקום המגורים לזמן קצר ובקרבת מקום (של יחיד או יחידים בני אותו תא משפחתי ששהו באותו המקום), יציאה לטקס דתי (ובכלל זה לחתונה או הלוויה ויציאה לתפילה של עד 10 אנשים תוך שמירה של מרחק של שני מטרים אחד מהשני) ויציאה לצורך סיוע לאדם אחר שיש לו בעיה רפואית או קושי אחר הדורש תמיכה.

כמו כן יקבע בצו כי אסורה כל פעילות מסר, בילוי ופנאי במקומות הבאים: קניון וכן מתחם קניות הכולל 10 חנויות ומעלה או שהשטח הכולל של החנויות במתחם עולה על 3,000 מ"ר, ולמעט מקום למכירת מזון, בית מרקחת, או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה המצוי בקניון או במתחם כאמור. כמו כן האיסור יחול גם על דיסקוטק, בר, פאב, אולם אירועים, מכון כושר, בריכת שחייה, פארק מים, גן חיות, ספארי, פינת חי, בית מרחץ, בית קולנוע, תיאטרון, ספרייה, מוזיאון ומוסד תרבות אחר, פארק שעשועים, לונה פארק, עסק לטיפול לא רפואי בגוף האדם, מקום לעריכת מופעים וירידים, כלי שיט ציבורי, רכבל, שמורת טבע, גן לאומי ואתרי מורשת.

גורם במשטרה מסרה כי בעקבות ההנחיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשטרה תתגבר את המערכים שלה החל מהיום ואל תוך סוף השבוע ושבוא הבא. "נרחיב את האכיפה", אמר. "תהיה נוכחות משטרתית רחבה בצירים ובערים". לדבריו, " הרעיון לייצר הרתעה. תהיה נוכחות בצירי התנועה באופן מוגבר על מנת לוודא שמי שלא צריך לנוע סתם ממקום למקום לא יעשה את זה. הדגש של אכיפת המשטרה יהיה על בבתי עסק על מנת לוודא שאין הפרות של הצו והתקהלויות אסורות.

בנוסף לכך, המשטרה לא תאכוף את איסור התכנסות בבתי תפילה. "במקום שבו יהיו דברים בוטים ומתריסים נטפל", אמר הגורם במשטרה. במשטרה מדגישים שתהיה נוכחות מוגברות אך כי לא יהיו מחסומים ברחובות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש כי התקנות יעלו לאישור הממשלה במטרה לעגן בצו את הנחיות משרד הבריאות. "זמנים קשים מובילים להחלטות קשות", אמר בפתח הצהרה משותפת עם שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. "ביקשתי מכם להישמע להוראות משרד הבריאות. היום אני מודיע על עליית מדרגה נוספת במלחמה בקורונה".

ברקע הזינוק במספר מבקשי האבטלה, נתניהו הבהיר כי כלל העובדים יישארו בבתים למעט מי שעבודתם הוגדרה כחיונית על ידי משרד האוצר. "אני רוצה להביע הוקרה לצוותים הרפואיים, למחטאים, לשליחים, לכתבים באולפנים שמעבירים את המסר לציבור. יש היענות נרחבת בציבור לדברים הללו וזה חשוב", הוסיף.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב פירט את שלוש המטרות של המגבלות החדשות – דחיית התפרצות המחלה בישראל, הפחתת מספר החולים ושיטוח העקומה שמשמעותו פיזור החולים על ציר הזמן. "הזמן עובד לטובתנו", הסביר. "בכל יום שעובר אנחנו מרוויחים זמן. נערכים, מצטיידים, קונים עוד ציוד מיגון, תרופות ומכונות הנשמה".

המנכ"ל תיאר את המאמצים במערכת הבריאות למאבק בנגיף. לדברי בר סימן טוב, "אנחנו קולטים כוח אדם בבתי החולים וסטונדטים שיצטרפו גם הוא לכוח ולהתגבר על המחלה. אנחנו מכינים את התשתיות, עוד ועוד מחלקות נפתחות. אנחנו לומדים את המחלה, ויודעים הרבה יותר ממה שידענו לפני לא מעט זמן".קרדיט – פורסם לראשונה