2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

שבוע אחרי שאובחן כחולה קורונה: הנסיך צ'ארלס יצא מבידוד


 מספר המתים ברחבי העולם מנגיף הקורונה עומד הבוקר על 33,983 בני אדם. מספר החולים עומד על 721,000 איש.

 

למצב הקורונה בעולם לחצו כאן
 

 

16:30 – שבוע אחרי שאובחן כחולה קורונה: הנסיך צ'ארלס יצא מבידוד

 


יורש העצר בריטי, הנסיך צ'ארלס, יצא מהבידוד הביתי שבו שהה שבעה ימים בעקבות אבחונו כחולה בנגיף הקורונה. דוברו של הנסיך, בן 71, אמר כי הוא מרגיש טוב וכי ישוב לקיים פגישות ולבצע פעילות ספורט על פי הנחיות גורמי הבריאות בממלכה. עוד נמסר כי רעייתו קמילה, שנמצא כי לא נדבקה בנגיף, תישאר בבידוד עד סוף השבוע, למקרה שתפתח תסמינים.

 

 

הנסיך צ'ארלס הנסיך צ'ארלס צילום: אי פי איי

 


16:15 – איראן: מניין קורבנות הקורונה עלה ל-2,757 בני אדם

 

מניין קורבנות הקורונה באיראן עלה ל-2,757 בני אדם, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 117 חולים. כך נמסר ממשרד הבריאות האיראני. מניין הנדבקים בנגיף במדינה עומד על 41,495 בני אדם.

 


 

14:10 – נשארו 22: המדינות שטוענות שהן נקיות מקורונה

 

נגיף הקורונה התפשט כבר ל-199 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם, אבל ב-22 מדינות אין עדיין חולים – לפחות לפי הדיווחים שלהן. באירופה וביבשת אמריקה אין אף מדינה שאליה לא הגיע הנגיף, ונותרה רק יבשת אחת בלי נדבקים כלל – אנטארקטיקה. אלו המדינות ש"נקיות מקורונה".

 

הגדולה ברשימת 22 המדינות היא תימן, שם לכאורה איש מכמעט 30 מיליון התושבים לא נדבק בנגיף שהוביל כבר למותם של יותר מ-33 אלף איש ברחבי העולם. החודש הופץ "פייק ניוז" לפיו "יוצאי יהדות תימן פיתחו עמידות לקורונה", אבל לפחות במדינת המקור אין בינתיים נדבקים.

 

חמש שנות מלחמת האזרחים בתימן הובילו למותם של יותר מ-100 אלף איש (מהקרבות ומהרעב), ואף שלפי דיווחיה איש מתושביה לא נדבק מקורונה עד כה, המדינה כבר מתכוננת להגעת הנגיף. מתקן בידוד הוקם בעיר עדן, הופסקו הלימודים בבתי הספר והוצאו הנחיות להפסקת תפילות במסגדים.

 

החודש הזהירו ארגוני בריאות בינלאומיים – ובהם "רופאים ללא גבולות" וארגון הבריאות העולמי – כי המחסור בסבון ובמים זורמים בתימן יקשה על המאמצים להתמודד עם הקורונה, ומאיים על חייהם של מיליונים.


 

 

חייל בתימן (ארכיון). מחסור בסבון ובמים זורמים חייל בתימן (ארכיון). מחסור בסבון ובמים זורמים צילום: אי פי איי

 

 גם המדינה המבודדת בעולם, צפון קוריאה, טוענת שהיא נקייה מקורונה. השכנה מדרום זוכה לשבחים כבר יותר מחודש על ההתמודדות עם הנגיף, בעזרת כמות בדיקות גדולה מאוד, אבל בדיקטטורה של קים ג'ונג און אומרים כי איש מ-25 מיליון תושביה לא נדבק עד כה.

 

 

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און צילום: איי אף פי

 

 

שלוש המדינות הגדולות הבאות ברשימה הן כולן אפריקאיות. על פי דיווחיהן, אין במלאווי, בבורונדי ובדרום סודן אף חולה קורונה. במלאווי שבדרום מזרח היבשת, שם מתגוררים 19 מיליון איש, הכריז הנשיא על הנגיף כ"אסון לאומי" ומפלגות האופוזיציה החלו בקמפיין שבמסגרתו עברו מדלת לדלת כדי להסביר לתושבים על הסכנה. אבל אז דרש המשטר מהאופוזיציה להפסיק בכך: "זה צריך להיות בתיאום משרד הבריאות".

 

בבורונדי (11.8 מיליון תושבים) פרסם בשבוע שעבר דובר הממשלה הודעה רשמית שבה כינה "שקרנים" גולשי אינטרנט שטענו כי למדינה אין מספיק ציוד כדי להתמודד עם המגפה. כחלק מהניסיון למנוע את הגעת הנגיף והתפשטותו, הופסקו הלימודים בבתי ספר צרפתיים ובלגיים במדינה, והוכנסו לבידוד תיירים מכמה מדינות.

 

גם בדרום סודן (11.1 מיליון תושבים), המדינה הצעירה בעולם, לא דווח על אף חולה קורונה – וגם שם כבר מתכוננים להגעת הנגיף. נאסרו טיסות נכנסו ויוצאות וכינוסים גדולים, אבל מלחמת האזרחים הארוכה קרעה את המדינה והובילה ל-1.5 מיליון עקורים, ועקב המשאבים המועטים יהיה קשה למנוע תחלואה המונית, אם הנגיף אכן יגיע לשם.

 

 

דרום סודן דרום סודן צילום: בלומברג

 

את העשירייה הראשונה של מדינות גדולות יחסית (יותר ממיליון איש) ללא קורונה נועלות טג'יקיסטן וטורקמניסטן האסייתיות, וסיירה לאון, בוצוואנה ולסוטו שבאפריקה. מלבדן, גם באיי קומורו ובסאו טומה ופרינסיפה האפריקאיות הקטנות לא דווחו מקרי הידבקות. שאר המדינות הנקיות הן כולן איים קטנים השייכים ליבשת אוקיאניה – איי שלמה, ונואטו, סמואה, קיריבטי, מיקרונזיה, טונגה, איי מרשל, פלאו, טובלו ונאורו.

 

אבל בפפואה גינאה החדשה, בפיג'י, ובטריטוריות הצרפתיות פולינזיה הצרפתית וניו קלדוניה כבר יש נדבקים בנגיף. בטריטוריה האמריקאית גואם יש כבר קורבן ראשון ויותר מ-50 מקרי הידבקות. כל זאת מעלה את החשש להידבקות המונית באיים הקטנים באוקיינוס השקט, ולכן הם מנסים להפוך את מה שלרוב נחשב לחולשות שלהם – בידוד וריחוק – לחוזקה.

 

"עקב העובדה שמערכות הבריאות שם כל כך שבריריות, הן לא יוכלו להתמודד עם התפרצות גדולה", אמר ל-NPR ג'ונתן פריק, ממכון המחקר האוסטרלי לואי. לדבריו, עצירת התיירות תחייב אותן לקבל תמיכה חיצונית – ואז העולם שמבחוץ כן יחדור אליהן. אבל יש לו גם שורה תחתונה אופטימית: "רוב התושבים באיים אלו לא תלויים בממשלה".

(סער הס, ynet)

 

13:15 – עובדי אמזון בניו יורק יפתחו בשביתה

 

עובדי המחסן של אמזון בסטייטן איילנד בניו יורק מתכננים לצאת לשביתה היום (ב'), כדי להסב את תשומת לב ההנהלה לצורך להגן על העובדים שממשיכים לבוא לעבודה, למרות התפרצות נגיף הקורונה בעיר.

 

כמעט 100 עובדים במתקן, שמכונה JFK8, מתכננים להשתתף בשביתה. העובדים מתכננים לעזוב את עבודתם היום בבוקר ו"להפסיק את כל הפעילות" עד שדרישותיהם יישמעו על ידי מנהלי האתר, כך אמר כריס סמולס, עוזר ניהולי במתקן ואחד ממארגני השביתה.

 

מעבורת בין מנהטן לסטייטן איילנד, ניו יורק סיטי מעבורת בין מנהטן לסטייטן איילנד, ניו יורק סיטי צילום: שאטרסטוק

סמולס ועובדים נוספים אומרים שהם הולכים ונעשים מודאגים מההגעה לעבודה לאחר שאחד העובדים באתר נמצא כנשא של נגיף הקורונה בשבוע שעבר. דובר מטעם אמזון אמר ל-CNBC שהחברה תומכת בעובד שיישאר בבידוד לשבועיים, ותמשיך לשלם את משכורתו.

 

המתקן המשיך לפעול לאחר היוודע ההדבקה. "אנו ממלאים את כל ההנחיות של פקידי הבריאות המקומיים, ונוקטים באמצעים הדרושים כדי להבטיח את בטיחות עובדינו", אמר הדובר. העובדים רוצים לשבות על מנת להפעיל לחץ על החברה לסגור את המתקן לצורך חיטויו, ולהציע לעובדים חופשה בתשלום בזמן שהוא סגור.

 

סמולס אמר שהמתקן המשיך לעבוד כרגיל גם מאז שאותו עובד נמצא כנשא. הוא חושש שהנגיף יתפשט כעת כמו "שריפה בשדה קוצים" אם לא יינקטו אמצעי בטיחות נוספים. ב-JFK8 עובדים כ-4,500 עובדים, והוא משתרע על שטח של 80,000 מ"ר. "כיוון שהבניין לא ייסגר מעצמו, אנחנו נצטרך לאלץ את אמזון לסגור אותו", אמר סמולס. "לא נחזור לעבודה, עד אשר המבנה יחוטא".

 

12:53 – 821 מתו מקורונה בספרד ביממה האחרונה

 

מניין קורבנות הקורונה בספרד עלה ל-7,340 בני אדם, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 812 חולים נוספים. 

 

חיטוי מסילת רכבת בספרד חיטוי מסילת רכבת בספרד צילום: אי פי איי

 

10:51 – איטליה: ארגוני הפשיעה עלולים לנצל את המצב כי "הרבה כסף יזרום"


 

בעוד איטליה מתאבלת על יותר מ-10,000 מתים מנגיף הקורונה והניצולים נערכים לחיים בצל משבר כלכלי חמור, פלג אחד באוכלוסייה עשוי לרשום ימים של עדנה: הפשע המאורגן. "המאפיה האיטלקית יכולה להפוך איומים להזדמנויות", אומר ג'וזפה גוברנלה, החוקר הראשי של הממשל האיטלקי לענייני מאפיה. 

 

 

אמבולנס מפנה חולה קורונה באיטליה אמבולנס מפנה חולה קורונה באיטליה צילום: גטי אימג'ס

 

10:30 – איזיג'ט מקרקעת את כל מטוסיה; העובדים יקבלו 80% שכר במשך חודשיים

 

חברת הלואו קוסט הבריטית איזיג'ט מסרה היום (ב') שקרקעה את צי מטוסיה והגיעה להסכם עם צוותי האוויר שלפיו ייצאו לחופשה בת חודשיים שבה יקבלו שכר חלקי מהמדינה.


לפי הדיווח ברויטרס, חברת התעופה מסרה שכל הצי שלה, המונה יותר מ-300 מטוסים חונה וכי אין ודאות על מועד לחזרה לפעילות של הטיסות המסחריות. איזיג'ט מסרה עוד שבמסגרת הסכם עם ועד העובדים שמייצג את צוותי האוויר שלה, עובדי החברה לא יעבדו במשך החודשיים הקרובים – מה-1 באפריל – וישולמו להם 80% מהשכר הממוצע, במסגרת תוכנית שימור העבודה הממשלתית.

 

 

מטוסים של איזיג'ט בנמל התעופה שארל דה גול בפריז מטוסים של איזיג'ט בנמל התעופה שארל דה גול בפריז צילום: רויטרס

 

 

09:31: הקורונה מכה בקהילות היהודיות בחו"ל

 

בבית העלמין "שומרי הדת" שבבורו-פארק נערכו ביום שישי האחרון לא פחות מ-17 הלוויות, כמעט פי-שישה מאשר ביום רגיל. בצרפת, לפי הערכות של גורמים בקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה, לפחות 80 יהודים נפטרו מהמגיפה, אך הערכות שמעבירים לנו גורמים בכירים מדברים על נתון מבהיל בהרבה: כ-200 יהודים שנפטרו, כאשר בכל המדינה כולה עומד מניין המתים על כ־2,600 בני אדם. עד כה נפטרו לפחות 34 יהודים מקורונה בריטניה. הערכות בבלגיה: כ-85% המקהילה נדבקו בקורונה.

 

 

בורו פארק בניו יורק בורו פארק בניו יורק צילום: AFP

 

08:40 – גרמניה: מספר המתים עומד על 455

 

המכון הרפואי רוברט קוך מאשר שבמדינה 57,298 מקרי הידבקות, ומניין המתים עומד על 455

  

08:15 – טראמפ: "שיא במספר המתים ביממה – בעוד שבועיים"

 

לאחר שבימים האחרונים נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פיזר הצהרות אופטימיות ואמר כי הוא רוצה להסיר את רוב הגבלות הקורונה עד לחג הפסחא ב-12 באפריל, הלילה (בין ראשון לשני) הוא כבר נשמע אחרת. טראמפ האריך את הנחיות הריחוק החברתי הפדרליות – שהיו אמורות להסתיים היום – עד ל-30 באפריל, ואמר כי נגיף הקורונה עשוי לגבות בין 100 ל-200 אלף קורבנות בארה"ב אם לא יטופל כראוי.

 

 

פינוי חולה קורונה אתמול בניו יורק פינוי חולה קורונה אתמול בניו יורק צילום: איי אף פי

  

מדובר בשינוי חד בטון האופטימי של טראמפ, שרק לפני כמה ימים עוד אמר כי "אפשר לפתוח חלקים מסוימים בארה"ב" והרהר על פתיחת עסקים מחדש בתוך כמה שבועות. במסיבת עיתונאים שכינס הלילה בבית הלבן, אמר טראמפ כי דבריו על חג הפסחא היו רק "מטרה לשאוף אליה". הוא הוסיף כי הוא מקווה שארה"ב תתאושש עד ל-1 ביוני, שינוי משמעותי לעומת הצהרותיו הקודמות.

 

 

דונלד טראמפ הלילה מחוף לבית הלבן דונלד טראמפ הלילה מחוף לבית הלבן צילום: אי פי איי

 

"ככל שתתנהגו טוב יותר, כך הסיוט הזה יסתיים יותר מהר", אמר טראמפ, שהרבה לנזוף בעיתונאים על שאלות ששאלו. הוא גם תקף את הביקורת על הדרך שבה פעל הממשל למניעת התפשטות המגפה: "אני רוצה שתעריכו את העבודה המדהימה שאנחנו עושים. אלה צעדים שמעולם לא ננקטו בעבר, ויש אנשים, כמו הדמוקרטים, שלא רוצים להכיר בכך מסיבות פוליטיות".

 

טראמפ הוסיף כי מחר (ג') הוא יציג תוכנית אסטרטגית חדשה למאבק בנגיף. הצהרותיו הקודמות של טראמפ נמסרו בניגוד לדעת מומחי הבריאות בארה"ב, שהזהירו אותו כי להתקהלויות גדולות ולעבודה במקומות צפופים עשויים להיות השלכות חמורות. כעת נראה שטראמפ התיישר פעם נוספת לפי עצותיהם, והזהיר כי התפשטות הנגיף בארה"ב עדיין לא מאטה.

 

 

ניו ג'רזי, ארה"ב ניו ג'רזי, ארה"ב צילום: רויטרס

 

המומחה של ממשל טראמפ למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, העריך אתמול שמיליוני אמריקנים יידבקו בקורונה ו"בין 100,000 ל-200,000 ימותו". טראמפ אמר כי הוא לא בטוח במספרים האלה. הוא גם טען שההערכה הראשונית הייתה כ-2.2 מיליון מתים, אך בעקבות הצעדים שנקט הממשל המספר ירד משמעותית. לדבריו, "אם נצליח להוריד את המספר ל-100 אלף מקרי מוות – זה מספר נוראי, אולי פחות, ההערכות מדברות על בין 100 ל-200 אלף – אז עשינו עבודה טובה מאוד".

 

 

טיימס סקוור בימי הקורונה טיימס סקוור בימי הקורונה צילום: אי.אף.פי

 

לאחר מכן קרא הנשיא לפאוצ'י לפודיום – והיועץ חזר על הערכותיו הקודרות מאתמול. לדברי פאוצ'י, "ניתן להעלות על הדעת" שיותר ממיליון אנשים בארה"ב יידבקו בנגיף. הוא


הוסיף כי הרחבת ההגבלות ל-30 באפריל עשויה להפחית את ההערכה הזו.

 

145 מקרי הידבקות נוספים בקורונה במקסיקו, שבעה מתו בפנמה

 

משרד הבריאות של מקסיקו מסר כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה 145 מקרי הידבקות נוספים בנגיף הקורונה, וארבעה בני אדם מתו מהמחלה. בסך הכל אובחנו במקסיקו 993 מקרי הידבקות ואירעו בה 20 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף. ממשלת פנמה מסרה כי ביממה האחרונה אירעו שבעה מקרי מוות במדינה כתוצאה מהנגיף, ובסך הכל מתו בה 24 חולים. ביממה האחרונה אובחנו 88 חולים נוספים בפנמה, ומספר החולים הכולל בה עומד על 989.

 

סין: 31 מקרי הידבקות חדשים, כולם מלבד אחד לא מקומיים

 

סין דיווחה כי ביממה האחרונה אובחנו 31 מקרי הידבקות בנגיף הקורונה בשטחה, כולם מלבד אחד אינם מקומיים אלא של אנשים ששהו בחו"ל. במוקד התפרצות המגפה, מחוז חוביי, לא אובחן אף אדם ביממה האחרונה. סין הוסיפה כי ביממה האחרונה נרשמו ארבעה מקרי מוות כתוצאה מהמחלה, מה שמעלה את מספר המתים ברחבי המדינה ל-3,304 בני אדם. עד כה אובחנו בסין 81,470 חולים, מרביתם במחוז חוביי.

 

וייטנאם: ראש הממשלה הנחה את הערים הגדולות להיערך לעוצר

 

ראש ממשלת וייטנאם, נגויין סואן פוקפ, ביקש מהערים הגדולות במדינה, הו צ'י מין והבירה האנוי, להיערך לעוצר במטרה להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. לדבריו, "יש להיערך לתרחישים של נעילת הערים". עד כה אובחנו 194 חולים בוייטנאם, ולא נרשמו בה מקרי מוות מהנגיף.

 

תאילנד: מניין חולי הקורונה עלה ל-1,524


 

רשויות הבריאות בתאילנד הודיעו כי אובחנו 136 נדבקים נוספים בנגיף הקורונה, מה שהעלה את מניין החולים במדינה ל-1,524 בני אדם.


 

 

קרדיט – פורסם לראשונה