2 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

תוצאות בדיקות קורונה הוסרו לשעות מאתר הכללית


 

משרד הבריאות: 8 מקרים של נתונים סותרים    (צילום: משרד הבריאות )

 

תוצאות בדיקות הקורונה היו באתר – ונעלמו: לאחר החשיפה ב-ynet של מחדל הבדיקות, והאישור של משרד הבריאות לפיו בשמונה מקרים הועברו נתונים סותרים – התברר לאזרחים שעברו בימים האחרונים בדיקות קורונה כי התוצאות כבר לא מופיעות, לפחות לא באתר קופת חולים כללית. בקופה אמרו כי זו ההוראה שקיבלו ממשרד הבריאות, ובשלב זה לא ניתן לצפות בתשובה באתר האישי באינטרנט. בקופות החולים מכבי ומאוחדת אמרו כי מי שכבר קיבל תשובה יכול לראות את התוצאות באתר. כעבור כמה שעות תוצאות הבדיקות חזרו להופיע באתר הכללית, וגם במכבי חזרו לפרסם תוצאות.  

 

בת 14 התבשרה שחלתה בקורונה – אף שלא נבדקה כלל

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום

 

 

תוצאות בדיקת קורונה ()

תוצאות הבדיקה של תומר היו ונעלמו

 

"עשיתי בדיקה לפני ארבעה ימים ואתמול קיבלתי תשובה שלילית", סיפרה ל-ynet בצהריים רונית, תושבת תל אביב. "כשראיתי שהיו טעויות נבהלתי נורא, ומיד התקשרתי לכל המשפחה שלי. אני לא מבינה איך דבר כזה יכול לקרות?". שעה קלה לאחר מכן היא כבר סיפרה כי תוצאות הבדיקה שלה נעלמו כלא היו.

 

"בפעם אחרונה שנכנסתי לאתר לראות את תוצאות הבדיקה שלי זה היה ביום חמישי. היום, אחרי ששמעתי על הסיפור עם הטעות בבדיקות, נכנסתי שוב לאתר של הכללית ואני רואה שהבדיקה נעלמה לחלוטין". באתר הכללית לא מופיע סטטוס הבדיקה שעשתה רונית גם לא על מצב המתנה. "אני פשוט המומה. לא יודעת מה לעשות", הוסיפה.

 

 

מורן אלמוג, תושבת נס ציונה ולקוחת כללית, מספרת: "אני עדיין חולה, משתעלת ולא מרגישה טוב – התוצאה שלי הייתה שלילית ועכשיו אני לא יודעת, מפחדת שיש לי קורונה". מורן הסבירה שהחלימה מסרטן השד והמערכת החיסונית שלה חלשה, לכן חוששת ממצבה. "אני עדיין חולה ומשתעלת, זה שיש לי מחלות רקע זה עוד יותר מלחיץ אותי ועכשיו אני לא יודעת אם להאמין במערכת הבריאות הזו, לא יודעת מה לעשות".

 

"אני חולה מאוד, יש לי שיעול שלא עוזב אותי, חום שעולה ויורד וכאב גרון. אתמול קיבלתי הודעה שתוצאת הבדיקה שלילית. הייתי שמחה וצוהלת, פתאום היום כל הסיפור הזה ואני רואה שהבדיקה נעלמה".

 

מורן מיד ביצעה שיחות טלפון לגורמים הרשמיים כדי לקבל מענה. "התקשרתי למד"א בבהלה אמרו לי 'הכל שטויות, אל תאמיני לתקשורת'. אחרי זה הפנו אותי למוקד של משרד הבריאות, וגם שם מכחישים בתוקף הכל ולא מוכנים למסור לי את התשובה לבדיקה שלי. מי שענתה לי אומרת 'הכל שמועה, קיבלנו הנחייה לא למסור תוצאות'. היא הפנתה אותי לאתר של הקופה ושם אין תשובה ואין בדיקה".

 

תומר כתב למייל האדום של ynet כי נבדק ביום שלישי: "אתמול בבוקר קיבלתי את התשובה – שלילי. גם הבוקר כשהסתכלתי זה מה שהיה כתוב. עכשיו, אחרי הפרסומים, זה מראה לי כאילו מעולם לא נבדקתי ואין תשובה. הזוי". גם בשני מקרים נוספים של נבדקים שמשויכים לקופת חולים כללית ועברו בשבוע האחרון בדיקות קורונה שתוצאותיהן היו שליליות – התוצאות לא נראו באתר.

 

מקופת חולים כללית נמסר כי "לבקשת משרד הבריאות הבדיקות שנעשו בימים האחרונים לא מופיעות באתר עבור לקוחות הקופה, במטרה למנוע מצב שאנשים יקבלו תשובות לא מהימנות. משרד הבריאות מבצע בדיקה חוזרת במערכת ורק אחרי שיהיו בטוחים נחזיר את התשובות לאתר. לרופאים האישיים עדיין יש את התוצאות, זה לא נמחק, זה פשוט לא מופיע באתר האישי כרגע כדי לא למסור תשובה שגויה". בקופת חולים מכבי אמרו כי "כל מי שכבר נמסרה לו התוצאה רואה אותה. מי שלא קיבל עדיין, יראה אותה מיד כשישחררו את התוצאות ממשרד הבריאות". בקופת חולים לאומית אמרו: "אנחנו מלכתחילה לא העלינו את התוצאות באון ליין. עקב הרגישות הלקוחות מקבלים עדכון אישי באשר לתוצאת הבדיקה".

 


 

היום נחשף ב-ynet כי משרד הבריאות הורה אתמול לקופות החולים שלא להודיע לנבדקים על תוצאות בדיקות מחשש שהן שגויות. בהודעה פנימית שקיבלו אתמול מנהלי הקופות נכתב: "יש לחדול בשלב זה מלהודיע לאנשים על תוצאות בדיקות עד הודעה חדשה. ייתכן ותוצאות המעבדה שגויות". בהמשך נכתב להם: "אנא הקפיאו בבוקר הודעות על חיוביים או שליליים. אנחנו בודקים אפשרות לתקלה בדיווחים שנשלחו אתמול בכמה מעבדות".


 

בעקבות זאת, הביעו גורמים במערכת הבריאות חשש כבד שמדובר בתופעה רחבה, ולא באירוע נקודתי. "מתהפכת לנו הבטן מאז אתמול", אומר גורם במערכת הבריאות. "אתם מבינים מה יקרה אם יבינו שחלק מהחולים הם לא חולים ומי שמסתובב ברחוב כן חולה?".

 

עמדת הסדיקה בדרייב אין (צילום: מוטי קמחי )

(צילום: מוטי קמחי )

 

אחר הצהריים העבירו ממשרד הבריאות את תגובתו של מוריס דורפמן, ראש חטיבת רגולציה מחשוב ובריאות דיגיטלית במשרד הבריאות. לדבריו, בשמונה דיווחים היה פער, ואלו הגיעו משתי מעבדות. הוא ציין כי הפער – הסתירה למעשה – הוא בין התוצאה שהגיעה מהמעבדה לנתון שהופיע במאגר של משרד הבריאות. בעקבות זאת, הדיווחים מכל 27 המעבדות נעצרו.

 

דורפמן הבהיר כי המעבדות "ממשיכות לעבוד כרגיל, אבל לקחנו את כל המידע שמגיע מהן ואנחנו עושים עכשיו בדיקה על כל הנתונים כדי לוודא שמדובר אך ורק בטעויות אלה שמצאנו. נכון לעכשיו לא זיהינו טעויות נוספות. האנשים האלה, שלקחו מהם בדיקות במהלך 48 השעות האחרונות – אני מבקש מכם להישאר בבית בבידוד, בדיוק לפי הנחיות משרד הבריאות, ולהמתין לתוצאות. אני מעריך שבשעתיים הקרובות נתחיל להודיע לאנשים על התוצאות של הבדיקות. מד"א ממשיך לעבוד כרגיל ולהגיע לאנשים לקחת בדיקות, וכך כל 27 המעבדות".


 

לפני כן ציין דורפמן: "צריך לזכור שהמעבדות עובדות בקיבולת של אלפי בדיקות ליום – עוד מעט נגיע ל-10,000 בדיקות ביממה ובעוד שבועיים על פי הנחיית רה"מ 30 אלף ביממה, זוהי כמות גבוהה מאוד של בדיקות שמדינת ישראל עושה וזה מגביר את כמות העבודה של כולנו".

 

מהנתונים הרשמיים של משרד הבריאות שפורסמו הבוקר עולה כי עד כה נדבקו בנגיף 3,460 ישראלים – עלייה של 425 בני אדם מאתמול. על פי הודעת המשרד, 50 מהם במצב קשה ו-89 החלימו. עד כה נפטרו מהנגיף 12 ישראלים וכעת מאושפזים בבתי החולים 469 חולים בקורונה.

 קרדיט – פורסם לראשונה