6 ביוני 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

תרופות למלריה ירפאו קורונה? מנכ"ל נוברטיס: "מוקדם לקבוע"


נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מנכ"ל חברת התרופות נוברטיס, ואס נרסימהאן (Vas Narasimhan), הזהיר ש"עדיין מוקדם" לקבוע האם שתי תרופות נגד מלריה יכולות לשמש כחיסון לנגיף הקורונה. זאת לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר שהן "ישנו את כללי המשחק" בכל הקשור למאבק בהתפרצות העולמית. מספר האנשים שנדבקו בקורונה ברחבי העולם הגיע היום (ו') ליותר מ-550 אלף ומספר המתים מהנגיף הגיע ליותר מ-25 אלף, על פי מידע של אוניברסיטת ג'ון הופקינס.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


נכון להיום לא קיימים תרופה או חיסון לנגיף, אך מתקיימים ניסויים שונים בתחום.
אחד הניסויים האלה, שמנוהל ע"י האוניברסיטה של מינסוטה, בודק האם תרופה בשם הידרוקסיכלורוקין יכולה למנוע או להפחית את חומרת הפגיעה של הנגיף. נוברטיס היא אחת היצרניות הגדולות של התרופה הזאת, שבימים כתיקונם משתמשת להתמודדות עם מלריה. "לגבי הידרוקסיכלורוקין, אנחנו יודעים מהניסויים הפרה-קליניים שהיא די פעילה נגד הקורונה, אבל ניסויים כאלה לא נערכו בבני אדם, לא בחולים", כך אמר נרסימהאן ל-CNBC.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

לדבריו, "אני חושב שמוקדם לדעת בוודאות עד שלא נבחן את התרופה בניסויים מבוקרים. אנחנו מקווים שב-18-24 החודשים הקרובים נוכל למצוא חיסון שיהווה פיתרון למגפה".

 

כלורוקין היא תרופה בת עשרות שנים שאושרה לשימוש ע"י מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) עוד ב-1949 לטיפול במלריה. הנגזרת שלה, הידרוקסיכלורוקין, משמשת בד"כ לטיפול בדלקת מפרקים וזאבת. בשבוע שעבר אמר טראמפ ששתי תרופות נגד אלה "ישנו את כללי המשחק" במאבק העולמי נגד הקורונה, והוסיף שהן הראו "תוצאות מאוד מאוד מעודדות".

 


כאמור, נכון להיום שתי התרופות המדוברות לא עברו ניסויים קליניים תקניים על מנת שיאושרו לטיפול בקורונה.


קרדיט – פורסם לראשונה