7 בפברואר 2023

קורונה וירוס

אתר הקורונה הישראלי – עדכונים שותפים

723 אלף דורשי עבודה חדשים מתחילת מרץ. שיעור האבטלה


משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

 

על פי משרד הבריאות: מספר חולי הקורונה בישראל עומד על 2,666, כאשר 39 מוגדרים במצב קשה, 68 בינוני והיתר קל. עד כה נפטרו מהמחלה עלה ל-8 בני אדם. מתוך כלל חולי הקורונה – 64 החלימו. לפי משרד הבריאות, ב-24 השעות האחרונות נלקחו 5,240 בדיקות. 146,074 בני אדם שוהים בבידוד בית. מתוך חולי הקורונה – 1,265 מאושפזים בבית ו-327 בבתי מלון.

 

 

 

 

 

  • נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם 

18:40 – שירות התעסוקה: מספר הנרשמים החדשים בעקבות משבר הקורונה עבר את ה-700 אלף

 

שירות התעסוקה עדכן הערב את הנתונים הבאים:

 

• מתחילת מרץ: 723,028 דורשי עבודה חדשים – 90% מהם בחל"ת.

 

• נכון לשעה 17:00, כבר עומד מספר הנרשמים היום (26.3.2020) על 38,112 – קרוב לנתון הכולל של אתמול (39,006) ומעל מספר הנרשמים שהיה ביום שני השבוע (38,016)

 

• שיעור האבטלה מטפס ל-21.2%.

 

• יחד עם חלק מהמתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל על 880,879 בני אדם.

 

• רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "אנו מעדכנים כי החלטנו להאריך את שמירת זכויות הנרשמים אצלנו עד לסוף החודש, כך שנכיר בזכאות של כל מי שיגיש בקשה עד 31.3.2020 כאילו נרשם ב-15.3" (או בהתאם למועד שבו פוטר או הוצא לחל"ת מאז תאריך זה). בתוך כך, היום סיימנו להעביר את פרטיהם של יותר מחצי מיליון נרשמים ראשונים אצלנו מהחודש לידי ביטוח לאומי, כדי שאזרחי ישראל יקבלו את דמי האבטלה שלהם הם זכאים בהקדם האפשרי. גם בשבוע הבא נמשיך בהעברה של 'מנות' אלה, וכך, נוכל להשלים עד סוף החודש את העברת נתוני כל הנרשמים".


 

עדכון נוסף ייצא מחר בבוקר. 

 

18:10 – רשות ני"ע שוקלת לאפשר לחברות לדחות את פרסום דוחות הרבעון הנוכחי

 

רשות ניירות ערך בוחנת לאפשר לחברות הציבוריות לדחות עד לסוף חודש יוני את פרסום דוחות הרבעון הנוכחי
– הראשון של 2020 והרבעון הראשון שישקף את נזקי משבר הקורונה, כך נודע לכלכליסט. תאריך היעד המקורי לפרסום הדוחות הוא סוף מאי, כך שמדובר בדחייה של חודש. הסיבה: החשש שלחברות יהיה קשה להכין את הדוחות בגלל הצמצום החד בפעילות העסקית, הוצאת עובדים רבים לחופשה ללא תשלום, כולל רואי חשבון רבים שאמונים על הכנת הדוחות הכספיים.

(רחלי בינדמן)

 

 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה צילום: יריב כץ

 

 

18:05 – מהלילה: אל על מפסיקה לחלוטין את הטיסות הסדירות


 

חברת התעופה אל על מפסיקה את כל טיסותיה הסדירות,
על פי דרישת משרד החוץ. החברה תוסיף לקיים טיסות מטען מישראל ואליה, ולשם כך תעשה שימוש גם במטוסי נוסעים. הפסקת הטיסות תיכנס לתוקף היום (ה') בחצות. החברה הודיעה כי תשבית את הטיסות עד ל-4 באפריל בשלב זה. עד עתה אל על המשיכה להפעיל בין שמונה לעשר טיסות ביום, בעיקר לארה"ב, צרפת ובריטניה.

(נווית זומר ותומר הדר)


 

17:30 – מימוש מזערי של הכספים בקרן ההלוואות לעסקים שנפגעו מהקורונה


 

בזמן שבמשרד האוצר מתכננים להרחיב את קרן ההלוואות בערבות באמצעות הבנקים, ל"כלכליסט" נודע כי בינתיים היקף הניצול של הקרן שהוקמה לפני שבועיים על ידי החשב הכללי, כמעט ואפסי.
בעוד שהקרן הורחבה מ-2 מיליארד ל-8 מיליארד שקל, בפועל הניצול עומד על מיליונים בודדים. כך נודע ל"כלכליסט". במשרד האוצר מסרבים להשיב לגבי מספר ההלוואות שאושרו והיקף הסכומים שניתנו. עד היום הוגשו כ-2,000 בקשות לקרן הסיוע והראו התעניינות של כ-97,000 (יוניק) כניסות לאתר אולם מספר האישורים עומד על עשרות בודדות ומיליוני שקלים.

(עמרי מילמן ורחלי בינדמן) 

 

14:25 – מניין המתים מהנגיף בישראל עלה ל-8, מספר החולים עומד על 2,666

 

משרד הבריאות עדכן בצהריים כי עלה לשמונה מספר הישראלים שמתו לאחר שנדבקו בנגיף הקורונה. 2,666 בני אדם בישראל אובחנו עד היום כנדבקים, 39 מהם מאושפזים במצב קשה ו-64 החלימו. מלבד בת ה-91 שנפטרה בביה"ח וולפסון,  עוד חולה שאושפז בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק, תושב המרכז בן 83 עם מחלות רקע, שהיה מונשם במשך עשרה ימים. השלישי  אושפז בבית החולים הדסה ועין כרם.

 


 


 

 

13:55 –  מספר הנפטרים ממקורונה בישראל עלה ל-6

 

חולת קורונה בת 91 נפטרה בבית החולים וולפסון שבחולון, והיא הקורבן השישי כתוצאה מהנגיף בארץ.

 

13:20 – עיריית אילת סגרה את הכניסה לעיר


 

בעיריית אילת החליטו לסגור את הכניסות לעיר, כחלק מההתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה. מחסומי משטרה הוצבו בשתי הכניסות לעיר מכביש 12 ומכביש 90, לבדיקת הבאים בשערי העיר, והעירייה אסרה על כניסת קרוואנים ולא תאפשר קליטת נופשים שבכוונתם לשהות בחופים מאחר שבתי המלון סגורים.

12:55 –  ועדת החינוך: להחריג את ילדי החינוך המיוחד מהשבתת

 

ועדת החינוך של הכנסת דורשת להחריג את ילדי החינוך המיוחד מהשבתת מערכת החינוך. יו"ר ועדת החינוך ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "רבבות משפחות החינוך המיוחד נמצאות במצוקה קשה נוכח משבר הקורונה והשבתת מוסדות החינוך. אנחנו מחוייבים לתת להם מענה ופתרונות מידיים. יש לאפשר להם התרחקות מהבית תוך הקפדה על הוראות משרד הבריאות. זה מצריך גמישות ופתיחות של משרד הבריאות אבל זה אפשרי. אי אפשר לכלוא את הילדים האלו בבית". (שחר אילן)

 

 

ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר ועדת החינוך ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר ועדת החינוך צילום: טל שחר

 

12:50 – חברת יורופל מחזור חומרי גלם מבקשת הקפאת הליכים

 


חברה שלישית שמגיעה למפתן בית המשפט השבוע בעקבות משבר הקורונה: חברת יורופל מחזור חומרי גלם (2001) העוסקת במחזור חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה דחופה לכינוס אסיפות נושים לצורך אישור הסדר נושים וכן צו הקפאת הליכים זמני. מדובר בחברה שיש לה מפעל באזור התעשייה ברקן ומעסיקה כ-30 עובדים. החברה מציינת באמצעות עוה"ד אורי בראון ויעל צאודר אסלן כי החברה צברה חוב של כ-15 מיליון שקל. ביהמ"ש ביקש תגובת הממונה על חדלות פירעון. (ליטל דוברוביצקי)

 

12:12 – להב: לאפשר לנושא משרה בחברה בקשיים להתמנות כנאמן

 

לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, להב פנתה לממונה על הליכי חדלות פירעון בישראל עו"ד סיגל יעקבי בבקשה כי לאור משבר הקורונה יוכל נושא משרה בחברה שנקלעה לקשיים לשמש כנאמן, לצד נאמן חיצוני שיפקח על ההתנהלות שלו. במכתב מציינת להב ועו"ד אבנר כהן ממשרד כהן וילצ'יק: "הגיעה העת לשינוי דפוס החשיבה בכול הנוגע לעסקים שקרסו בעקבות משבר הקורונה". מהממונה על הליכי חדלות פירעון נמסר בתגובה: "אנו בוחנים את הדברים ושורה נוספת של צעדים, שיאפשרו התמודדות מיטבית עם הגידול, שאנו מעריכים שיהיה בעקבות המשבר". (ליטל דוברוביצקי)

 

12:00 – הגדלת הפקדות בסלולר

 

בנק ישראל הגדיל את מגבלת סכום הפקדת צ'ק בודד בסלולר מ-20,000 שקל ל-50,000 שקל.

(רחלי בינדמן)

  


11:51 – לשכת עורכי הדין עתרה לבג"ץ: שחררו האסירים מעל גיל 60 ובעלי מחלות הרקע

 

לשכת עורכי הדין עתרה לבג"ץ בדרישה כי יורה לשב"ס להורות על שחרור מיידי של אסירים ועצורים מעל גיל 60 וכן של כאלה בעלי מחלות רקע המצויים בקבוצות הסיכון להידבקות בקורונה. העותרים דורשים באמצעות עוה"ד סיגל שהב מהחטיבה הפלילית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים בר"ג ועוה"ד רותם טובול ועדי כרמלי כי אותם אסירים יועברו לבידוד בביתם עם צמיד אלקטרוני, תחת הסעיף שחרור מוקדם עקב סיבות רפואיות או כחופשה ארוכה בתנאי מעצר בית. (ליטל דוברוביצקי)

 

11:35 –  הרשות לתחבורה ציבורית סגרה 1,260 קווי אוטובוסים

 

הרשות לתחבורה ציבורית שבמשרד התחבורה פרסמה את רשימת הקווים שבוטלו הלילה.
זאת בעקבות הנחיות הסגר החדשות, שצמצמו את היקף הפעילות בענף לרף של עד 25%, לרבות השבתה מלאה של פעילות הרכבת. עיון ברשימת הקווים מגלה שוני רב עם ביטולים של קווים עירוניים, בין עירוניים וקויים מזינים של אמצעי תחבורה אחרים, בעיקר רכבת ישראל. חברת אגד, שמחזיקה בנתח השוק הגדול במדינה (כ-38%), "איבדה" כ-250 קווים, כאשר חברת הבת אגד תעבורה "איבדה" עוד כ-50 קווים. עוד ברשימת צמצום פעילויות ההסעה חברת "אפיקים" עם ביטול של כ-130 מסלולים; דן עם כמאה קווים (כולל דן בדרום ודן באר שבע); מטרופולים עם כ-150 ביטולי מסלולים; נתיב אקספרס עם כ-75 ביטולי מסלולים וסופרבוס עם כ-130 ביטולי מסלולים ו"קווים" עם כ-180 ביטולים. (ליאור גוטמן)

 

 

11:20 – קבצאות הביטוח הלאומי יועברו לוותיקים בכרטיס נטען

 

חברת דואר ישראל יוצאת היום בשיתוף פעולה עם הביטוח הלאומי והמשרד לשוויון חברתי, במסגרתו יועברו החודש קצבאות הביטוח הלאומי לעשרות אלפי אזרחים ותיקים, בעלי חשבון בבנק הדואר, באמצעות כרטיס נטען של מאסטרקארד (כרטיס "משולם מראש" – pre-paid), שיגיע אליהם עד הבית ללא עלות – שכן חלקם נמצאים באוכלוסיית סיכון ומנועים בימים אלה לצאת מבתיהם. הכרטיס יגיע לבתי הלקוחות או לבתי האבות במעטפה מאובטחת באמצעות דואר שליחים על בסיס רשימה מוגדרת מראש. חלוקת כלל הקצבאות תתבצע ביום ראשון הקרוב, ה-29 במרץ, בו יתוגברו סניפי הדואר ויהיו פתוחים עד השעה 18:00. ניתן לקבל את הקצבאות גם בימים שלאחר מכן.


 

ובתחום הפרסום: הרשות השנייה יוצאת בהחלטה חריגה לרגל המצב ומאשרת לזכיינים לפרסם חסויות בזמן שידורי החדשות. הצעד אמור לסייע בעיקר לקשת ורשת שחוות ירידה בהכנסות מפרסום, במקביל לעלייה בהשקעות. ההחלטה תהיה בתוקף כל עוד שוררות התקנות לשעת חירום. הנוסח יהיה: "השידורים במתכונת מיוחדת בחסות (המפרסם)". יוליה שמלוב, יו"ר הרשות השנייה: "ההחלטה התקבלה לאור המצב הכלכלי הנגזר מתקנות החירום, ועל מנת לסייע לשידור המסחרי לצלוח את המשבר". (אביאור אבו)

 

 

11:00 – זינוק בביטול צ'קים

 

מנתונים שהגיעו לכלכליסט מהמערכת הבנקאית עולה כי בשבועיים האחרונים נרשמה עלייה חדה של 110% בביטול צ׳קים לעומת השבועיים שקדמו להם (10-23 למרץ לעומת 25 לפברואר עד 9 למרץ). המגמה החלה בתחילת מרץ והיא הולכת ומתגברת: בשבוע הראשון של מרץ  נרשמה עלייה של 26% בכמות ביטולי הצ׳קים, בשבוע שאחריו (10-16 למרץ) נרשמה עלייה נוספת של 24%, ובשבוע האחרון (17-23 למרץ) המספר כבר זינק בכ-105%.


 

אמנם חלק מהצ'קים מתבטלים בגלל השבתת מסגרות חינוכיות אך זוהי רק חלק מהסיבה. בבנק ישראל הנחו את הבנקים להקל בהגבלת חשבונות גם אם 10 צ'קים חוזרים ולא להגביל את הפעילות בחשבון, דבר שמקל על כותבי הצ'קים לבטלם ומפחית החשש למניעת גישה לחשבון.

המשמעות של הגבלת חשבון היא שאי אפשר להתנהל עם צ'קים במשך שנה, אי אפשר לפתוח חשבון בנק ובמיוחד ירידה בציון במאגר אשראי. גם עצם ביטולי הצ'קים פוגעת בדירוג האשראי ותייקר את הריבית העתידית להלוואות שיטלו המבטלים.

(רחלי בינדמן)

 

 

10:46 – שיעור האבטלה עומד הבוקר על כ-20.4%

 

שיעור האבטלה עומד הבוקר (ה') על כ-20.4%. אתמול נרשמו 39,009 דורשי עבודה בשירות התעסוקה – לעומת 45,647 ביום שלישי, 38,016 ביום שני, ו-54,305 ביום ראשון השבוע. מאז 17:00 אתמול ועד 5:00 הבוקר נרשמו 10,227 דורשי עבודה. מתחילת מרץ: 690,055 נרשמים חדשים – 90% מהם בחל"ת. יחד עם חלק מהמתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל על 847,906 בני אדם.

 

10:00 – משה בר סימן טוב: "אנו נמצאים בעיתוי קריטי, מאוד מפחדים מפסח ומרמדאן"

 

מנכ"ל משרד הבריאות בוועדת בקורונה
בכנסת: "אנו נמצאים במצב שבו כל שלושה ימים מספר החולים מוכפל", והביע את חששו מפני התקהלות בחגים. יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: "בישראל יש רק 1,437 מכונות הנשמה פנויות", והמנכ"ל אמר ש"אנו עובדים במרץ על ייצור מכונות בארץ"משה בר סימן טוב: "אנו נמצאים בעיתוי קריטי, מאוד מפחדים מפסח ומרמדאן".

(צבי זרחיה)

בר סימן טוב, היום בר סימן טוב, היום צילום מסך: ערוץ הכנסת

 

09:41  – טיסת אל על יצאה מקולומביה כשעליה 70 ישראלים


 

טיסת אל על לחילוץ ישראלים מקולומביה, יצאה מבוגוטה כשעליה כ-70 ישראלים. מדובר בטיסה מיוחדת שהתבצעה לבקשת משרד החוץ בעקבות הנחיית שר החוץ ישראל כץ להביא את כל המטיילים הישראלים המעוניינים לחזור ארצה בעקבות משבר הקורונה.


 

9:00 – החמרה נוספת בתחבורה הציבורית

 

 מיום ראשון יועסקו עוד 1,000 נהגים במה שנשאר מהתחבורה הציבורית, כדי לוודא שבכל אוטובוס בקווים העמוסים לא יהיו יותר מ-20 נוסעים. בקווים האלה, בעיקר עירוניים, יסע צוות של 2 נהגים, אחד מהם סדרן. יסייע גם בהקטנת מספר הנהגים שמוצאים לחל"ת, על רקע קיצוץ התחבורה הציבורית לרבי מהרגיל.

 

 

 חיטוי באוטובוס חיטוי באוטובוס צילום: מוטי קמחי

 

 

 

 

קרדיט – פורסם לראשונה